Mitoloji Sözlüğü

350.00 245.00
Stokta Var
  • %30 indirimli satın almak için saykitap.com satış sitemizi kullanın.
  • Tüm satın almalarınız mesai saatleri içinde aynı gün kargoya verilir.
SKU: 9789754685152

Açıklama

Klasik mitologya, batı sanat ve düşüncesinin “olmazsa olmaz” temellerinden biridir. Resim, heykel, mimari, tiyatro, opera, şiir, roman vb. bu bereketli kaynaktan alabildiğine yararlanır. Bizde mitologyaya ilginin yaklaşık 150 yıllık bir geçmişi vardır; bu konuda çeşitli eserler yayımlanmış olmakla birlikte, yeterli sayıda sözlük çalışması bulunmamaktadır.
Mitoloji Sözlüğü, başta Homeros ve Hesidos, klasik tragedyanın dev üçlüsü Aiskhylos, Euripides ve Sophokles’in ölümsüz yapıtları olmak üzere mümkün olduğunca çok orijinal esere başvurarak hazırlanmış, ancak yazarın görüş ve yorumlarıyla zenginleştirilmiş bir çalışma. Başka bir deyişle, hazır bir mitologya çeviris değil, bir ‘antoloji’ hiç değil… Ayrıca kitap, Yunan mitolojisine, Anadolu odaklı yaklaşımıyla da benzerlerinden arılmaktadır.
Yunan tanrı ve kahramanlarının bir hayli karmaşık olan akrabalık ilişkilerine dair ayrıntılı soyağacı listeleri de sunan Mitoloji Sözlüğü, Türkiye’de bu konudaki önemli bir eksikliği giderme iddiasında…

Künye

Orijinal Adı

Çevirmen

Sayfa Sayısı

Boyut

Baskı No

Baskı Tarihi

Yazar

Derman Bayladı