İbrani Mitleri-Tekvin-Yaratılış Kitabı

300.00 210.00
Stokta Var
  • %30 indirimli satın almak için saykitap.com satış sitemizi kullanın.
  • Tüm satın almalarınız mesai saatleri içinde aynı gün kargoya verilir.
SKU: 9789754688504

Açıklama

İbrani isminin veya İbranilerin bir kolunun adının İsrailli olarak değişmesi Yakup’un Tanrısal bir yaratıkla güreşmesinin anısınadır.Bundan sonra İbrani adı sadece dilin ve yazının ismini tanımlamakta ve ayrıca Musa öncesi dönemin karakterine atıfta bulunmaktadır.19. yüzyıldan itibaren İbrani kelimesi, Musevi ya da Yahudi gibi din çağrışımlı değil, etnik çağrışımlı bir isim olarak kullanılmaya başlanmıştır.

 İlk baskısı 1964 yılında gerçekleştirilen İbrani Mitleri, İbrani söylenceleriniçeşitli kaynaklardaki halleriyle bir bir önümüze sererken aynızamanda onları Ege, Miken ve Mezopotamya mitleriyle ilişkilendiripç eşitli temaların farklı toplumlardaki geçişkenliğini ve deyim yerindeyse evrenselliğini vurguluyor.

 Anlatımsallığın ön plana çıktığı İbrani Mitleri, Tekvin, Midraşlar, Talmud kitapları aracılığıyla destekleniyor. Söylence ve din ilişkileri üzerine uzmanlık derecesinde çalışmalar yapan Robert Graves, bu kitabı Yahudi kültürü üzerine benzer çalışmalar yapan Raphael Patai ile birlikte hazırlamış.

 İbrani Mitleri, her bir mitin kökenine inerek Antik Yunan’daki benzer mitlere yaptığı göndermelerle hem bir karşılaştırmalı dinler tarihi hem de karşılaştırmalı mitler dizgesi sunuyor.

Ek bilgi

Orijinal Adı

Çevirmen

Sayfa Sayısı

Boyut

Baskı No

Baskı Tarihi

Yazar

Raphael Patai

Robert Graves